Олимпийска шампионка по плуване аплодира БК Академик

Таня Богомилова, снимка: avtora.com, архив

Олимпийската ни шампионка плуване Таня Богомилова бе зрител на дербито от мъжката А група по баскетбол между отборите на Академик и Овергаз. В сблъсъка на два от фаворитите в първенството благоевградчани се наложиха над съперника с 75:73точки.

Отборите бяха много близо един до друг през цялата продължителност на мача, но след добра серия в началото на последната част домакините удържаха победата. Те вече имат 3 победи и загуба, а Овергаз е със същия актив. Още от първите минути отборите показаха, че това ще бъде един от най-интересните мачове в първенството през този сезон. Те си размениха водачеството няколко пъти през първата част, а разликата бе най-много 6 точки. Така се стигна до преднина от 3 в полза на домакините след първата десетка. Те продължиха да водят през цялото време до почивката, като на моменти се откъсваха с двуцифрена преднина, а в крайна сметка водеха 9 след първото полувреме.

3 минути след подновяването на играта обаче Овергаз вече беше само на 3 точки зад съперника и отново дишаше във врата му. Домакините отново поведоха с 9, но до края на частта столичани изравниха за 53-53. Тройка на Васил Александров изведе благоевградчани напред при оставащи 10 минути до края. Серия от 9-0 за домакините усложни доста ситуацията за Овергаз 5 минути преди сирената. Тимът на Петър Клечков успя да задържи водачеството до самия край, въпреки че съперникът се бори до последната секунда и след няколко тройки разликата бе намалена само на 2 точки.

Дарин Иванов изигра много силен мач за победителите, завършвайки с 18 точки и 9 борби. Васил Александров вкара 12, а с дабъл дабъл от 11 точки и 13 борби завърши Алекс Симеонов, който подаде и 5 асистенции. За Овергаз Дамян Стоянов бе най-резултатен с 20 точки (4/11 от тройката), като добави 7 борби и 4 асистенции. Васил Бачев се отчете със 17 точки, а дабъл дабъл от 13 плюс 16 борби, както и 5 асистенции и 4 откраднати топки добави Георги Боянов.

В следващия кръг Академик има лесно гостуване на Шумен, докато Овергаз ще изиграе второ дерби в рамките на седмица, тъй като посреща старозагорския Берое у дома.