Отнемат лиценза на фирмата, подпалила моста на АМ „Струма“

Снимки: Infomreja.bg

Пускат едната лента на магистрала идната седмица

Фирмата, която е струпала отпадъците под 62-ия километър на магистрала “Струма” край Дупница, които се подпалиха и повредиха пътното съоръжение, е в процедура по отнемане на лиценза. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите, цитирани от „24 часа“.

„Феникс“ ЕООД изобщо не е имала издадено разрешително за дейности за съхранение на отпадъци.

При проверка на терена на 23 май, експертите от РИОСВ са установили незаконно депониране на отпадъци на мястото под виадукта на автомагистрала “Струма”, поради което е издаден констативен протокол и предписание те да бъдат преместени и почистени до 31 юли, за което ИНФОМРЕЖА съобщи.

Предписанието не е изпълнено, за което на фирмата са съставени два акта - за съхранение на неопасни отпадъци на неразрешено за това място и за неизпълнение на предписание по Закона за управление на отпадъците.

Фирмата всъщност имала разрешение за извършване на дейности с отпадъци, но на други два терена в района, а поради констатираните нарушения РИОСВ-Перник, ще премине към процедура по отнемане на разрешението на дружеството за извършване на дейности с отпадъци след изтичане на законовия срок за обжалване на издадените актове и наказателни постановления.

Засега в правомощията на РИОСВ-Перник, е само да издаде предписание за отстраняване на отпадъците към собствениците на терените. Това са Община Дупница и АПИ и тези предписания вече са издадени, казаха от МОСВ.

Те трябва да отстранят намиращите се в тяхната собственост отпадъци. За АПИ срокът е до 2 септември, а за общината - до 19 септември. Самата конструкция е сериозно увредена от пожара, но резултатите от експертизата ще бъдат обявени в петък.

Според члена на Управителния съвет на пътната агенция проф. Олег Асенов, на съоръжението е направена експертиза с участието на специалисти и на представители на изпълнителите на съоръжението.

Направени са тестове за устойчивост на носещите конструкции, за изместване на лагери и греди.

В края на седмицата те ще бъдат обобщени и тогава ще знаем дали може от идната седмица, примерно, да пуснем движението само в по една лента в една посока”, каза пред "24 часа" проф. Асенов.

Що се отнася до собственика на  „Феникс“ ЕООД – Кольо Илиев, той вече е с повдигнати две обвинения от прокуратурата.

Едното е за престъпление против околната среда, затова че в качеството си на управител той е управлявал отпадъците по неустановения ред и с това е създало опасност за живота и здравето на гражданите. Отделно от това е причинил немаловажни вреди на околната среда.

Второто повдигнато обвинение срещу Кольо Илиев е за причинен пожар по непредпазливост, при груба небрежност е запалил чужд имот на значителна стойност, а именно съответните съоръжения на АМ „Струма“.

Както ИНФОМРЕЖА съобщи за първото престъпления законодателят предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 2 до 8 години и глоба от 10 до 50 хил. лв., а за второто затвор до 5 години.

На този етап Кольо Илиев е отказал да дава обяснения за случилото се, което е негово право, посочи преди два дни в Кюстендил и говорителят на Главната прокуратура – Румяна Арнаудова.

Илиев е с наложена мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 5 хил. лв. и забрана да напуска страната.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xa

FACEBOOK