Откриха следа от рис при теренни проучвания в НП „Рила“

снимки: НП "Рила"

„С 98% сигурност можем да кажем, че територията на Национален парк „Рила“ е обитавана от рис, хищен бозайник от семейство котки“. Това заяви доц. д-р Васил Попов по време на работна среща на ДЗЗД „Рила консултанти“ с представители на Консултативния съвет към ДНП „Рила“, общини, неправителствени организации, ресорни институции и бизнес.

Доц. Попов допълни още, че в Националния парк „Рила“ са налице благоприятни условия за съществуването на риса - високи иглолистни гори и добра популация на сърни и зайци. И все пак той е категоричен, че теренните проучвания ще продължат, докато хищният бозайник бъде наистина констатиран на територията на парка, дори заснет.

Над 160 експерти на ДЗЗД „Рила консултанти“, изпълнителите на проект „Актуализиране на план за управление на Национален парк „Рила“, съгласно утвърдено от министъра на околната среда и водите задание“, са ангажирани с обхождането и теренните изследвания в различните зони на парка.

Като част от дейностите по проекта за изготвяне на актуализиран План за управление, който ще действа в идните 10 години, са заложени 15 фотокапана, който експертите преместват на различни локации, според предварително направен график, така че да бъдат регистрирани максимален брой видове.

Така например към момента са заснети дива коза, мечка, сърна, лисица, язовец, белка. Изпълнителите на актуализацията на Плана за управление на Национален парк „Рила“ провеждат регулярни работни срещи с представители на общини, които влизат в обхвата на Парка, неправителствени организации в сферата на опазването на околната среда, както и с представители на бизнеса, на който експерти представят напредъка по различните дейности от проекта „Актуализиране на план за управление на Национален парк „Рила“, съгласно утвърдено от министъра на околната среда и водите задание, разработване на План за управление на резерват „Риломанастирска гора“ и разработване на приложение към системата за наблюдение на биоразнообразието в НП „Рила“.

Актуализацията на Плана за управление по настоящия проект за първи път ще регистрира местообитания на територията на парка, както и лишеи, които до момента не са били проучвани и не са отразени в действащия План от 2001 г.

В новия документ ще бъдат отбелязани и морени на над 23 500 години за първи път, както и реалните измерения на останките от т.нар. „Кайзеров път” (път, построен по времето на цар Фердинанд 1915 г., част от трасето към момента е унищожено от интензивни морфоскулптурни процеси).

За първи път в Плана за управление на НП „Рила” се очаква да бъде изготвена и геоморфоложка карта, както и детайлна карта с регистрираните на територията на парка животински видове.

 

снимки: НП "Рила"
снимки: НП "Рила"
снимки: НП "Рила"
снимки: НП "Рила"

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xa

FACEBOOK