Над 400 кита излязоха на плаж в Нова Зеландия

Снимка: Reuters

На плаж в Нова Зеландия излязоха 416 кита. Близо една трета от тях загинаха, докато стотици хора се опитваха да ги спасят, предадоха агенциите.

Трагедията се е разиграла в залива Голдън Бей на плажа "Феъруел Спит", който се намира на около 150 км западно от туристическия град Нелсън.

За спасяването на китовете към екипа специалисти по дивите животни са се включили и над 500 доброволци. Спасени са обаче едва 70% от животните.

"С толкова много мъртви, трябва да допуснеш, че и останалите са в лоша ситуация. Така че се приготвяме за много травматичен период", предупреди регионалният мениджър на Департамента по консервация Андрю Ламасон. Според него още по-тежко е, че повечето от спасените китове са се качили на прилива, който ще ги изкара отново на брега. 

Това не е първият подобен случай на този плаж. За последните 10 години е имало девет такива излизания на китове на брега. Най-мащабното е било през 1918 г., когато са изплували на плажа около 1000 кита, а през 1985 г. – над  450.

В миналото китовете, които са се връщали на брега неколкократно, са били евтаназирани. Според Андрю Ламсон при спасяването на огромните морски бозайници има риск и за безопасността на доброволците. Властите предупреждават, че стреснатите китове могат да ударят някого с опашка или перки. 

Теглото на този вид китове - "пилоти" или "гринди", достига до 2 тона и 6 метра дължина. Вероятно ще трябва да се изкопае и много голяма дупка, защото труповете не могат да се оставят на грижата на другите морски обитатели в туристическата зона.

Ламасон обяснява още, че не е известна причината китовете да се изхвърлят на брега, но според него е свързано отчасти с местната география.

"Ако искаш да измислиш нещо, което да улавя китове, заливът "Голдън Бей" е перфектният дизайн. На плажа "Феъруел Спит" има огромна "кука" от пясък, заливът е много плитък и щом китовете влязат тук... много е трудно да разберат как да излязат", коментира Андрю Ламасон. 

Според друга теза ключов фактор е силната социална привързаност сред китовете със зъби. Ако един от тях изплува на брега, десетки и дори стотици други могат да го последват, за да не бъде сам. А един излиза заради болест или тежка рана. /Мediapool.bg/

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 2xa

FACEBOOK