Преди чумата: Разследването на Генка Шикерова, което Нова телевизия не излъчи

Кадри от разследването

Близо 30 милиона е изхарчила държавата за обезвреждане на животински трупове от март 2018 г. досега

Близо 30 милиона лева са изхарчени от държавата през Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за обезвреждане на животински трупове от март 2018 г. досега. Парите отиват само в две фирми, на които е платено за рекордни количества обработена трупна маса, и то с мобилни инсинератори, чийто капацитет е в пъти по-нисък от този на екарисажите.

Това показва разследване на "Антикорупционен фонд" и Генка Шикерова, което първоначално е трябвало да бъде излъчено по Нова телевизия, но е било спряно. По-късно телевизията прекрати договора на Шикерова.

Екипът е разследвал обстоятелствата около обществените поръчки и е попаднал на редица факти, които са “притеснителни и изискващи проверка от страна на отговорните органи”.

В края на 2017 г. БАБХ обявява обществена поръчка за обезвреждане на животински отпадъци за три години на стойност 30 милиона лева. Поръчката е спряна след жалба на един от участниците. Тогава Агенцията преминава към т.нар. директно договоряне.

От БАБХ канят само две от фирмите с мобилни инсталации (инсинератори, в които обезвреждането става чрез изгаряне при много висока температура), с които да се сключат договори за обезвреждане на трупове - “Син кръст 2016” и “Еко БГ СЖП”. Собственици на “Син кръст 2016” са Янка Николова-Лазарова и Борислав Лазаров, станал известен покрай кризата с боклука на столицата, когато той е управител на фирма-концесионер. Съдружници в “Еко БГ СЖП” са Димитър Манджуков и Димитър Димитров.

Първите 12 млн. лв.

През март 2018 г. са сключени първите договори на стойност 12 милиона лева. Като основно предимство при обществената поръчка е посочена мобилността на инсталациите и възможността да реагират бързо и на място при необходимост.

Впечатление прави заниженото изискване за капацитет на фирмите, които ще изпълняват договора, в сравнение с предишни години. Не е ясно как БАБХ контролира изпълнението на дейността и количествата, за които държавата плаща, предвид липсата на изискване за кантар при мобилните инсинератори, съобщават от Антикорупционния фонд.

Към края на 2018 г. 12-те милиона, които агенцията е договорила за обезвреждане на трупове, са изразходвани и се прибягва до подписване на анекси. На 16 ноември 2018 г. е подписан първият анекс. Анексите продължават и в началото на тази година, когато на двете фирми са отпуснати още 12 милиона лева. Така фирмите получават чрез анекси още близо 17,5 милиона лева допълнително над основния договор от 12 милиона.

Преди чумата

Мотивите за възлагане на допълнителни дейности с анекси са свързани с извънредната и усложнена епизоотична обстановка в страната по отношение на болестта чума по дребните преживни животни, проникването на африканската чума по свинете и птичия грип.

Липсват и публични данни инсинераторите да са използвани при която и да е от посочените епидемии. Напротив, животинските отпадъци в резултат от епидемии се заравят в земята, съобщават от фонда.

По този начин се създават съществени рискове за замърсяване на околната среда и не се гарантира ограничаване на разпространението на заразата.

На база платените количества и цената, договорена на тон с инсинераторите, излиза, че за една година те са изгорили около 20 хиляди тона трупове и други животински отпадъци или близо три пъти повече от обезвредените от екарисажите в Шумен и Варна за 2017 г. Количество, което никога досега не е обезвреждано в България и което според експерти не е възможно да бъде обработено от инсталации с подобен капацитет.

От Агенцията са отказали да дадат информация какво е преработеното и платено количество животински отпадък от момента на сключването на договора и как се контролира то. Аргументът на БАБХ за отказ е „липсващ надделяващ обществен интерес от разкриването й“.

През 2019 г. “Син кръст 2016” и “Еко БГ СЖП” подписват нови договори за още 30 милиона лева за обезвреждане на животински отпадъци с БАБХ до края на 2020 г. Там също са открити нарушения.

От "Антикорупционнен фонд" съобщиха, че ще сезират Агенцията за държавна финансова инспекция за всички нередности. /Свободна Европа/

 

РАЗСЛЕДВАНЕТО (ВИДЕО)

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK