България е в топ 20 на най-замърсяващите със серен диоксид държави в света

Това е установено при международно изследване

България е единствената държава в Европейския съюз, класирана в топ 20 на най-големите замърсители със серен диоксид в света. Сърбия и Украйна са другите две страни от Европа, заели почетни позиции. 

„Горещите зони“ са проследени със сателит на НАСА и анализирани в най-новото изследване на „Грийнпийс“ - Индия, озаглавено „Глобална база данни на най-горещите точки на замърсяване със SO“. Електроцентралите и индустриите, изгарящи въглища, както и тези, зависими от петрола, са виновни за две трети от замърсяването със серен диоксид, причинено от човешката дейност. Основните източници на серен диоксид в страната ни са централите от Маришкия басейн (най-голямата ТЕЦ „Марица изток 2“ и най-старата — ТЕЦ „Брикел“) и ТЕЦ „Бобов дол“. 

Серният диоксид или SO2 е един от най-опасните замърсители, тъй като е сред основните причинители на смърт и заболявания. Картата на горещите зони в света показва, че индустрията трябва възможно най-бързо да направи прехода отвъд въглищата. 

„Класацията е тъжен факт, който говори за нежеланието на управляващите в България да погледнат фактите. Още по-тъжно е, че с цената на всичко пазят внушението, че въглищните динозаври са жизнено важни за страната. Всъщност това ни изправя пред неминуема криза, тъй като забавяме създаването на национални стратегии за регионите и тяхното развитие отвъд въглищата, а кандидатстването за средства от фондове, създадени за целта, изобщо не се случва.“, коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс“ - България. 

Точно заради системно неглижиране на нормите за серен диоксид, срещу България има заведено дело в края на юли от Европейската комисия. След като страната беше осъдена през 2017 г. за високите норми на фините прахови частици, това е второто дело срещу страната пред Съда на ЕС във връзка с качеството на въздуха.

„Изгарянето на въглища, петрол и газ е най-големият източник на емисии серен диоксид, които причиняват критични нива на замърсяване и преждевременна смърт“, казва Лаури Миливирта, старши анализатор в офиса на „Грийнпийс“ в Северна Европа. „Възобновяемата енергия може да спести милиарди евро от разходите за здраве, както и хиляди човешки животи всяка година. Фундаментално е правителствата да направят бърз преход отвъд въглищата и да въведат строги стандарти за замърсителите, докато преминат на възобновяеми енергийни източници.“

Отдавна твърдението за евтината енергия от въглищата в Маришкия басейн е мит — припомняме, че в края на 2018 г. правителството плати 360 млн лв., а пролетта се заговори за нова финансова инжекция от 600 млн. лв., за да спаси от фалит ТЕЦ „Марица изток 2“. От началото на тази година държавната електроцентрала е произвела загуба от 145 млн. лева.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода i2d

FACEBOOK