Деца ще изработват антични мозайки в кюстендилския музей

Снимка: РИМ - Кюстендил

В народния календар месец октомври се свързва с края на земеделската година, когато се събира реколтата и се берат плодовете на положения през годината труд на полето. Църковният календар отбелязва Димитровден – 26. октомври, с който завършва целия земеделски цикъл и който дава началото на по-спокойните зимни дни и вечери пред домашното огнище.

Едно от съвременните имена на Кюстендил е свързано именно с плодородието. Нарича се „Овощната градина на България” и именно тук през 1896 година се провежда първото овощарско изложение в България. Националните овощарски изложби стават един от символите на града и днес те се провеждат успешно под надслов „Празник на плодородието”. 

Плодородните полета, отрупани с разнообразни плодни дръвчета като ябълки, круши, череши, сливи, присъстват дори в изкуството. Те са обект на вдъхновение на много талантливи художници, сред които е и Владимир Димитров – Майстора, „възпял” с четката си красотата на Кюстендилската земя наред с тази на местната българка. 

Традицията чрез изкуството да се изобразяват характерните особености на даден регион съществува от векове. Затова говорят разкритите при археологически разкопки находки – монети, подови мозайки, керамични и бронзови предмети и съдове, мраморни изображения и др.

Ето защо октомврийската Музейна работилница за деца на РИМ-Кюстендил, се посвещава на плодородието в изкуството. Римските подови мозайки, открити в сгради от антична Пауталия, с разнообразието си от цветове и форми отразяват специфичните за града белези. В тях присъстват мотиви, свързани с лековитите минерални извори и плодородието. 

Заниманията ще се проведат на 11.,12. и 13. октомври 2018 г. от 14.00 до 18.00 ч. в Музейния кът за деца и любопитни възрастни към Регионален исторически музей – Кюстендил (бул. „България” 55). 

Входна такса – 2.00 лв.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода ae5

FACEBOOK