Бизнесът срещу по-висока минимална заплата

снимка: БГНЕС, архив

Вдигането на заплати и пенсии ще натовари бизнеса допълнително и затова ще трябват решения и в негова полза. Това заяви днес председателят на управителния съвет на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов, цитиран от БТА. В съобщение от организацията, разпространено днес, се казва, че това увеличение създава у работодателите от БТПП чувство за натрупване на нови тежести.

Бизнесът продължава да плаща по-висока цена за тока и така да субсидира битовото потребление, пише в съобщението. При промяна на заплатата от 240 на 270 лв. на държавния сектор ще са нужни допълнителни 7 млн. лв. за заплати, 1,3 млн. лв. за осигуровки или общо 8,3 млн. лв., изчисляват от палатата.  В частния сектор ще трябват в повече 36 904 950 лв за заплати , плюс 6 661 343 лв за осигуровки или общо 43 566 293 лв.

Тези изменения са само за заетите на 240 лв. При верижна реакция по другите нива на длъжностите необходимите средства нарастват. Според проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заплащането трябва да е пряко обвързано с количеството положен труд. По повод на предложенията на министъра на труда и социалната политика за ръст на заплатите през 2011 г. последното проучване на палатата показва, че 5,6% от работодателите приемат идеята, но смятат да я осъществят със съкращения на персонала, а 14,3% не биха уволнили никого.

Около 70% не са съгласни с повишаването на заплатите. Работещите се разделят почти по равно в мнението си дали увеличението на заплатите трябва да е обвързано със съкращения. 51,22% се обявяват "за" намаляването на персонала. На въпроса, ако има административно увеличение на минималната работна заплата, готови ли сте да увеличите пропорционално заплатите на всички служители, едва 10,4% от работодателите отговарят положително. Останалите са против.

При работещите мненията в процентно съотношение са обратни. Около 40% от работодателите са на мнение, че ако се повишат заплатите, ще се увеличи безработицата, а над 53% смятат, че ще има преминаване на фирми от официалната икономика към неформалната. Междувременно социалният министър Тотю Младенов заяви, че около 19,9 млн. лв. допълнително до края на годината ще струва увеличението на минималната работна заплата на 270 лева. Според него в редица сектори се забелязва, че България излиза от кризата.

Длъжни сме да компенсираме доходите на най-бедните, смята социалният министър. Той не се ангажира с прогноза с какъв процент ще се актуализират пенсиите и допълни, че по този въпрос в момента се правят разчети от Министерство на финансите и НОИ. Решението за определяне на минимална заплата от 270 лева от 1 юли ще се обсъди окончателно на заседание на МС в сряда, а до 10 дни се очаква да стане ясен и размерът на увеличение при пенсиите според министър Тотю Младенов. По думите му промяната в минималната работна заплата ще доведе автоматично до увеличение на заплащането и в други сектори, в които браншовите минимални заплати са обвързани с коефициент спрямо минималната за страната.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода i2d

FACEBOOK