Мария Неделчева за Шенген: Нужен ни е общ европейски подход и еднакви отговорности за всяка страна-членка

На свое заседание Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи разгледа измененията по доклада на Карлос Коелю относно създаването на механизъм за оценка с цел проверка на прилагането на достиженията на правото от Шенген. Евродепутатът от Групата на ЕНП/ГЕРБ Мария Неделчева внесе три групи изменения по доклада, които се подкрепят в редица аспекти от докладчика и ЕК.

В изказването си Мария Неделчева приветства добрата аргументация на доклада, даващ заявка, че ЕП няма да отстъпи от постигнатото от Шенген. Тя посочи, че чрез комбинацията от мерки, които да помагат на държавите-членки, срещащи трудности при прилагане на правото от Шенген и възможността за евентуални санкции, се подчертава както общия европейски подход, така и задълженията, които всяка държава от Шенген носи. Българският евродепутат одобри и позицията, която отстоява по-голяма роля за ЕП, защото такъв подход ще доведе до повече прозрачност за гражданите на ЕС и по-голяма легитимност на актуализацията на правилата.

Мария Неделчева обоснова своите изменения по доклада с три момента:

- Преди проверките на място: Задължения за всяка държава-членка трябва да означава и еднакви стандарти и равно третиране за всички. Анализът на риска по границите от FRONTEX, на базата на който ще бъдат извършвани проверките на място, трябва да бъде безпристрастен. Евродепутатът смята, че препоръките за оценки на място трябва да се базират на реални рискове - например известни точки, през които влизат нелегални имигранти, а не на хипотетични предположения. 

- По време на проверките: М.Неделчева обясни, че участието на релевантните европейски агенции в проверките на място също трябва да бъде дефинирано добре. Това на практика означава ясен списък с агенциите ( Frontex, Europol, и Eurojust ), които могат да участват в екипите от експерти, както и яснота за техния мандат. Така ще се избегне дублирането на усилия и ресурси и ще се разсеят съмненията за поставяне на допълнителни условия към определени държави. 

- Действия след проверките: Плановете за действие, които държавите-членки трябва да представят в отговор на доклада на Комисията след проверката,  трябва да бъдат координирани, убедена е Неделчева. Щом докладът на Комисията може да засяга повече от една държава-членка и да оценява общия граничен регион на няколко държави, редно е плановете за действие на различните държави също да бъдат координирани. Това ще гарантира по-ефективно адресиране на слабости, установени в докладите, уточни тя.

Евродепутатът отправи и няколко въпроса относно поправките, внесени към този доклад. На първо място пожела разяснение от докладчика по отношение на санкциите и в частност възможността за  временно повторно въвеждане на контрол по вътрешните граници - пълно или частично. Питането на българския евродепутат беше какво точно би представлявало частично повторно въвеждане на контрол по вътрешните граници и как ще се решава кога са налице извънредни обстоятелства, обуславящи нуждата от подобно временно въвеждане на граничен контрол. Докладчикът обясни, че „частично” означава, когато има проблем с една от трите граници (морска, сухопътна или въздушна) да се вземат мерки само спрямо нея, а не да се поставят под съмнение цялостната способност на дадената страна да опазва и трите граници.

Вторият въпрос на Мария Неделчева касаеше максималния срок от 6 месеца, който докладчика предвижда за временно повторно въвеждане на контрол на вътрешните граници и как ще се гарантира, че няма да бъде подновяван. Коелю уточни, че това е крайна мярка и ще бъде прилагана само в извънредни ситуации.

 

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода l9n

FACEBOOK