Комисията на Цацаров съгласна с оценките в доклада на ЕК

Снимка: КПКОМПИ

"Докладът на ЕК в частта му относно работата на КПКОНПИ представлява и цялостна положителна оценка"

Представена е вярна картина на дейността на КПКОНПИ, като положителна е оценката за предприетите действия за укрепване на кадровия капацитет на администрацията, включително в дирекция „Противодействие на корупцията“, за работата в областта на конфликта на интереси, публичния регистър и особено отнемането на незаконно придобито имущество (в годишен размер на 12 172 551,64 лв.). Докладът на ЕК в частта му относно работата на КПКОНПИ представлява и цялостна положителна оценка на проведената у нас законодателна реформа, в резултат на която е създадена и Комисията с настоящите й правомощия.

Това е позицията, публикувана от КПКОМПИ. 

Тя е провокирана от втория пореден доклад за върховенството на закона. В частта на доклада, относима към работата на КПКОНПИ, се сочи следното:

„В резултат на всеобхватната реформа, проведена през 2017 г. и 2018 г., България създаде Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (наричана по-нататък „КПКОНПИ“ или „Комисия за противодействие на корупцията“). Тази Комисия носи основната отговорност както за превантивните, така и за репресивните действия по отношение на корупцията по високите етажи на властта, воденето и управлението на публичния регистър на декларациите за имущество, наблюдението и предоставянето на становища по въпроси, свързани с конфликт на интереси, както и за отнемането на незаконно придобито имущество. Тя също така извършва институционални оценки на корупционния риск с цел разработване на съобразени с конкретните нужди планове за действие за почтеност на институциите. След провеждането на тази оценка отправените към публичните институции препоръки са обвързващи и последващите действия трябва да бъдат редовно докладвани на Комисията за противодействие на корупцията.“

„Комисията за противодействие на корупцията допълнително подобри организационната си структура. Тя рационализира финансовите ресурси, които бяха увеличени в началото на 2021 г. Комисията също така продължи да увеличава персонала си, включително чрез нови назначения на инспектори в дирекцията, отговаряща за борбата с корупцията. През 2020 г. Комисията за противодействие на корупцията отне незаконно придобито имущество на стойност 6,2 милиона евро (12 172 551,64 лв.), а 30 лица бяха санкционирани за конфликт на интереси. В сравнение с 2019 г. се наблюдава спад (от около 20 %) в броя на извършените проверки, както и на получените сигнали за предполагаеми нарушения, свързани с корупция.“

„През 2020 г. КПКОНПИ е извършила 21 587 проверки на декларации за имущество и интереси на лица, заемащи висши публични длъжности (в сравнение с 9 900 проверки през 2019 г.), включително на лица, участвали в местните избори. Декларациите са публично достъпни чрез Регистъра на лица, заемащи висши публични длъжности, на уебстраницата на Комисията за противодействие на корупцията.“

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK