И таксиметровите шофьори, и автобусните превозвачи получават помощ от държавата

Снимка: Infomreja.bg

Те ще бъдат подпомогнати заради КОВИД кризата

Държавата има готовност за подкрепа на таксиметровите превозвачи, за облекчаване на икономическите последствия от COVID-19. Това обяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, по време на среща с представители на таксиметровия бранш.

„Прилагането на мярката ще се осъществи съвместно с общините, отговорни за определяне на алтернативния данък, който се заплаща от таксиметровите превозвачи. Държавата ще поеме разликата между определения от общинските съвети размер на данъка до размера, заплащан за 2020 г. Съгласно Закона за местните данъци и такси данъкът върху таксиметровия превоз на пътници е в границите от 300 до 1000 лева, като конкретният размер за съответната година се определя от общинските съвети, до 31 октомври на текущата година“, заяви министър Росен Желязков. Като пример той посочи, че за Столична община общинският съвет е определил размера на данъка за 2020 г. да е 850 лева. При този случай, по предвидения механизъм за подпомагане, разликата между 300 и 850 лева, тоест 550 лева, ще бъде поета от държавния бюджет, чрез допълване на бюджета на общината, поясни министърът.

„Очаквам общинските съвети, в партньорство с държавата, да инициират максимално бързо реализирането на мярката, за подпомагане на таксиметровите превозвачи“, заяви министър Росен Желязков.

По време на срещата бяха обсъдени и промени в Наредба №34 за таксиметров превоз на пътници.

Автобусните превозвачи, които ще кандидатстват за финансова подкрепа, ще бъдат преценявани само по допустимост, без да се прави оценка на проектни предложения. По този начин Министерството на транспорта, информационни технологии и съобщенията (МТИТС) гарантира опростени правила за подаване на документи и максимална обективност на процеса. Всеки допустим кандидат ще може да получи средства. Така връзката между автобусните превозвачи и МТИТС ще бъде директна, без да е необходимо те да ползват консултанти и да заплащат такси, и комисионни.

МТИТС прави това уточнение, във връзка с получени сигнали от автобусни превозвачи за подвеждащи предложения, за посредничество от фирми-консултанти.

Българските микро, малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози, могат да кандидатстват за финансова подкрепа от 10:00 ч. на 21 октомври 2020 г. до 17:00 ч. на 10 ноември 2020 г. Заявленията се подават изцяло по електронен път чрез ИСУН 2020 на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg в ОП „Иновации и конкурентоспособност“.

Фирмите могат да се запознаят с пакета документи от интернет страницата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) на следния линк: https://www.mtitc.government.bg/bg/category/225/dokumenti-po-myarkata-za-finansova-podkrepa-na-avtobusnite-prevozvachi

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 3ax

FACEBOOK