Модерни практики за подобряване на състоянието на горите обсъждаха на съвещания в ЮЗДП

Снимки: ЮЗДП

Приключиха ежегодните съвещания по стопанисване на горите, организирани от Югозападното държавно предприятие съвместно с Регионалните дирекции по горите в Благоевград, Кюстендил, София, Пазарджик и Пловдив.

От 11-и до 14-и юни служители от териториалните поделения и централно управление на ЮЗДП, представители на ИАГ, Лесотехническия университет, Лесозащитна станция и Горска семеконтролна станция – София, Института за гората и частно практикуващи лесовъди обменяха опит и практически умения при провеждане на лесовъдските дейности.

В дискусиите все по-интензивно се обсъжда подобряване състоянието на горите от гледна точка на растящия интерес и изисквания на обществото да се поддържа постоянно дървесно покритие, така че гората да изпълнява многобройните си екологични и рекреационни функции. По време на съвещанията бяха коментирани и възможни промени в различни нормативни документи, свързани с работата на лесовъдите и дърводобивните фирми.

Тази година домакини бяха 4 териториални поделения на ЮЗДП. В „ДЛС Арамлиец” участниците обсъждаха резултатите от прилагането на новите законови изисквания при стопанисване на буковите и дъбовите гори. Коментирано беше и здравословното състояние на горите от черен бор във водосбора на язовир Огняново.

В „ДГС Радомир” акцент в дискусиите бяха грижите, които трябва да се полагат за иглолистните култури, изкуствено създадени от поколения лесовъди през последните сто години с цел борба с ерозията и укротяване на поройните реки в района.

В местността „Кадийца” във Влахина планина експертите обсъдиха иновативен метод, приложен от „ДГС Симитли” при стопанисването на 130-годишна букова гора. Насаждението е част от европейската екологична мрежа Натура 2000 и затова специално внимание беше отделено на запазването на групи от т.нар. биотопни дървета, които са естествена среда за живот на птици и насекоми.

В 100-годишни иглолистни гори в „ДЛС Дикчан” бяха демонстрирани лесовъдски мероприятия, насочени към поддържане на различни по възраст дървета, които гарантират устойчивост на насажденията и съхраняване на родопските горски пейзажи.

„ЮЗДП е много иновативно предприятие”, коментира инж. Станислав Лазаров-лесовъд на частна практика и един от лекторите в съвещанията. Според него пример за това е разработената интерактивна карта на горите в Югозападна България и участието на предприятието в редица научни проекти за подобряване на стопанисването им.

 

КОМЕНТАРИ

Гърмен15:59 - 17.06.2019
ЮДП Пълна пародияна оправление и контрол, за обикновенните хира има закони глоби и така нататък. А за дърените босове нищо само пари прибират, Горско стопанство гърмен горските са много коромпирани едо че всяка година се реже постоянно и балкана вече не е същия. Един горски си иска комисионна за добиването на дърва, втори испидиторите си продават материал и дървесина незаконно, трети си ползва служебните автомобили за лични цели.
tyo15:39 - 17.06.2019
Защо навсякъде дървата за огрев се раздават по различен начин? Защо няма дърва на склад, а трябва да зависим от настроението на горския, който отговаря?
Код за сигурност, въведете кода 2xa

FACEBOOK