Илиан Тодоров: България остава без армия до две години

Илиан Тодоров, снимка: Атака

Над 90% от бюджета на Министерството на отбраната отива за фонд „Работна заплата”, каза депутатът от АТАКА Илиан Тодоров.

Бангладеш разполага с 45 изтребителя, Етиопия - с 24, Конго - с  6. Ние разполагаме само с два, посочи той при обсъждането на доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на България през 2014 г., внесен в парламента от Министерския съвет.

През 2014 г. военният бюджет е позволил за модернизация да бъде отделен 1,38 % от него, като същия процент, съгласно тригодишната финансова рамка, през 2017 г. ще бъде сведен до 1,12 %. Това означава, че през следващите години страната остава без армия.

„Имаме танкове, които нямат снаряди да стрелят. Военноморски флот също няма снаряди да стреля. Войниците са със скъсани кубинки. Липсва противовъздушна отбрана, зенитно-ракетни комплекси – това е състоянието на армията ни днес”, добави депутатът.

„Навремето имахме сериозно въоръжение, което ни беше подарено от „лошия” Съветски съюз. Под напъните на НАТО и на Турция вие го унищожихте”, обърна се депутатът към колегите си, чиито партии са били във властта. „За нас от АТАКА  това е повече от национално предателство, защото вие лишихте страната от нейните реални отбранителни способности”, категоричен бе Тодоров.

Документът бе приет с гласовете на мнозинството и ДПС, единствено АТАКА и неколцина от БСП бяха против.
„България не разполага с адекватни въоръжени сили и за съжаление днес също нямаме армия”, подчерта Тодоров. Аз не искам толкова да се връщам назад и да посочвам с пръст виновниците.

„Когато говорим за нуждата от модернизация и за нова техника, която да се вкара на въоръжение  в  българската армия, ние от АТАКА задаваме един елементарен въпрос: Защо да се харчат 4-5 млрд.  за старо американско въоръжение, а тези 4-5 млрд. не бъдат използване за възраждане на военно-промишления комплекс в България”, попита народният представител.
Той обясни, че така държавата от една страна ще печели от продажбата на оръжия, от друга страна ще се отворят хиляди работни места.  В същото време военно-промишленият комплекс ще може да снабдява с нужното въоръжение българската армия.

Тодоров даде за пример съседна Румъния, която произвежда фрегати, самолети, вертолети и основен боен танк.
Подобна е ситуацияата в Сърбия, Италия, Франция, Финландия, Швеция които също се въоръжават от собствените си военно-промишлени комлекси, допълни депутатът.

„Чуваме от Реформаторския блок че трябвало старото съветско въоръжение да  бъде свалено от българската армия”, припомни Илиан Тодоров. „Защо обаче съветското въоръжение не се сваля от армиите на Полша, на Унгария, на Словения, на Словакия? Защо не го правят? Разбира се, защото са похарчили стотици милиони и не е нужно с лека ръка да се откажат от руското оръжие”, обясни той.

„За да има българска армия трябва тотална промяна на икономическия модел, в който сте поставили държавата ни, трябва да се сложи край на това колониално робство, в което е страната ни, защото България може да изчезне и като държава”, заключи Илиан Тодоров.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода aa6

FACEBOOK