Гришо мачка! Димитров триумфира във финалния турнир за сезона

Снимка: БТВ

На "О2 Арена" Григор Димитров се наложи с 2:1 сета (7:5, 4:6, 6:3) над Давид Гофен.

Българинът надви Гофен в Лондон за втори път. Играта продължи 2 часа и половина, а в груповата фаза сложи точка на спора със същия съперник за двойно по-малко време.

Димитров спечели и петте мача и взе максималните 1500 точки, с което завършва годината на третото място в световната ранглиста с 5150 точки.

Лидер е Рафаел Надал (Испания) с 10645 точки, а втори е Роджър Федерер (Швейцария) с 9605 точки.

Третият сет бе решаващ. Първата ни ракета отрази четири възможности за пробив. Веднага след това българинът също стигна до шанс за брейк, но Гофен с три поредни отлични сервиса се измъкна. Хасковлията все пак стигна до пробив в шестия гейм, а след това дръпна с 5:2 след собствения си сервис. В следващия гейм Димитров поведе с 40:0 и имаше три поредни мачбола, но не успя да се възползва.

При 5:3 Димитров пропусна и четвъртия си мачбол, но при петия Гофен сгреши воле на мрежата и българинът триумфира.

Това е осмата титлата в кариерата на Григор.

Фен клубове в страната ликуваха цяла вечер. Социалните мрежи се изпълниха със снимки на победителя и заветното: "Мачкай, Гришо!"

Министърът на спорта-Красен Кралев, написа във Фейсбук профила си: Шампион на Шампионите! Честито на всички българи! Респект, Григор!