Грандиозно! България е на полуфинал след ново 3:0 над Германия!

Снимка: БФВ

България сгази Германия за втори път с 3:0 гейма на Европейското първенство по волейбол за мъже! Момчетата на Пламен Константинов удариха правещите сметки немци пред над 12 000 зрители в зала „Арена Армеец” в четвъртфинал на Евроволей 2015 и влязоха в топ 4. На полуфинала в събота от 20,45 часа България среща Франция.

Отборът посвети победата над Германия на големия мъж Николай Пенчев, който загуби баща си в навечерието на мача, но се върна в строя и изигра феноменална среща.

Теодор Салпаров не успя да се възстанови от контузията в бедрото при победата над Холандия и като либеро излезе Владислав Иванов. България поддържаше преднина през целия първи гейм – 8:6 при първото техническо прекъсване, 16:14 при второто, а в края затвори частта с 6 точки аванс.

Втората започна отново с леко предимство за нашите. При първото прекъсване водехме 8:7. След ас на Владо Николов дръпнахме с две точки, но немците обърнаха до 11:12. Атака на Тодор Алексиев изравни. Две точки на Владо Николов дадоха преднина на българите 14:13. Докосване на мрежата и отсъдена спорна точка за немците отчетоха нов обрат – 14:15.

Второто прекъсване дойде при точка аванс за гостите. Безпощаден Теодор Тодоров през центъра, ас на Йосифов и отиграна топка от Алексиев пречупиха немската съпротива – 18:16. Владо Николов през двойна блокада и последвал ас от 38-годишния ни ас доведоха до 20:17. Грешки на Шопс и Шварц за Германия и на Йосифов, Алексиев и Пенчев за България доказаха огромното напрежение. Но блокада на Алексиев хвърли трибуните в екстаз – 25:23 и 2:0 за България.

В третия гейм българите на игрището и на трибуните отново пречупиха немците, макар да изглеждаше, че гостите ще спечелят гейма и ще се върнат в мача. От 6:6 резултатът стана 6:11 с пет поредни германски точки. Отличен Пенчев, блок на Тодоров, мощен негов удар през центъра, ас на Владо Николов и аут при немска атака доведоха до 13:13.

Второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за нас. След 17:17 Пенчев, Алексиев и Йосифов покосиха Бундестима с три поредни точки до 20:17. Немците опитаха пак да се върнат, но с 25:23 след единична блокада на Теодор Тодоров България триумфира.

Франция стигна до полуфинала след успех с 3:1 (25:22, 25:23, 14:25, 25:20) над Сърбия.