Фурор на кюстендилски борци в зала „Арена Армеец”

Емилиян Тодоров и Ралица Иванова, снимки: Дани Асенова, infomreja.bg

Владислав Методиев стана супершампион по класическа борба. Кюстендилският състезател Владислав Методиев спечели супершампионската титла на държавното първенството по класическа борба в столицата. В решителния сблъсък двукратният носител на приза „Спортист №1 на Кюстендил” надделя над своя съотборник Милослав Методиев с 1:0,0:1,1:0 точки. Подобен приз се връчва за пръв път, след двубои в тежката и полутежката категория. И двамата станаха шампиони в своите категории - Владислав в кат. до 96 кг, а Милослав при 120-килограмовите.

По пътя до финала кюстендилците елиминираха опитни съперници. Владислав Методиев пребори Калоян Динчев с 2:1 части, а Милослав преодоля титуляря в националния отбор Иван Иванов. Първенството пропусна единственият световен шампион за България в класическия стил Елис Гури.

Специалният приз за най-техничен борец грабна друг кюстендилец – опитният Емилиян Тодоров в кат. 66 кг. Най-резултатен стана бившият състезател на кюстендилския клуб по борба Иво Ангелов в кат. 60 кг, който сега играе за тима на Ловеч. И двамата станаха шампиони в своите категории. Емилиян Тодоров спечели златото без особени проблеми. Първата финална част загуби, след неуспешна атака от партер срещу Илхан Мюмюнов от „Локомотив Пловдив”, но след това взе две поредни части с по една точка за крайната победа.

Републикански шампион стана и друг двукратен носител на приза „Спортист на Кюстендил” - Александър Костадинов, който сега се бори за „Ловеч”. Двукратния световен юношески шампион надви на финала Николай Вичев от „Левски”, а на полуфинала и основния си конкурент Венелин Венков.

Шампионска титла спечели и „Спортист №1 на Кюстендил” за 2009 г. - Ралица Иванова при жените в кат. 67 кг. Със сребро остана Виолета Симеонова в кат. 55 кг. Два бронзови медала за Радослав Палчев в кат. 60 кг и Евелина Николова в кат. 59 кг. Малко не достигна на Боян Загоров в кат. 84 кг., Венцислав Георгиев в кат. 60 кг и Михаил Петров да спечелят бронзовите медали и заеха пети места.

„Много сме доволни от представянето на нашите състезатели на първенството. Шампиони можеха да станат още Виолета Симеонова и Евелина Николова в своите категории. Сигурни медали изпуснаха още Боян Загоров, Венцислав Георгиев и Михаил Петров”, заяви старши треньорът на кюстендилския клуб по борба Валери Райчев. На първенството бяха и треньорите Димчо Загоров и Стойчо Иванов.

Близо 450 състезатели от 40 клуба излязоха на тепиха на държавния личен шампионат по свободна и класическа борба, който се проведе в тренировъчната зала на „Арена Армеец” в София. Бяха изпробвани модификациите в правилата, които Международната федерация /ФИЛА/ смята да въведе за олимпийските игри в Лондон. Така всеки период започваше със захват, а при нулево равенство, след 1,30 мин. следва партер.

В годишната класация на БФБ за 2011-та, кюстендилския женски отбор е първи, а мъжкият – трети.