Област Кюстендил е на 13-о място по бедност в страната

Снимка: Infomreja.bg

28.8% от населението в региона живее под прага на бедност

Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация. Основен източник на статистически данни за пресмятане на индикаторите е ежегодно провежданото наблюдение  „Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)“.

Важен аспект в изследването на бедността е нейното проявление в регионален аспект по области. При изчисляване на линията на бедност за всяка област е приложен същият метод както при линията на бедност на национално ниво - 60% от средния общ разполагаем нетен доход на домакинствата в областта.

За 2019 г. в област Кюстендил размерът на средномесечната линия на бедност на едно лице от домакинство е 391.42 лв., като под прага на линията на бедност е живяло 28.8% от населението на областта или около 34.5 хил. лица.

За сравнение, общо за страната линията на бедност e 413.04 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност е 22.6% от населението на България.

През 2019 г. област Кюстендил се нарежда на 13 място в страната по размер на линията на бедност. Най-ниската линия на бедност се наблюдава в областите Монтана и Пазарджик - съответно 268 и 292 лв., а най-високата - в област София (столица) (589 лв.), следвана от областите Перник (475 лв.) и Стара Загора (459 лeвa).

Най-висок е относителният дял на бедните в областите Сливен - 30.1%, Кюстендил - 28.8%, Враца - 27.7%, и Ямбол - 27.4%. Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Плевен - 14.3%, Благоевград - 16.5%, София - 16.8%, и Ловеч - 18.5%.

В сравнение с предходната година през 2019 г. размерът на линията на бедност за област Кюстендил се увеличава с 18.9%, а относителният дял на бедното население - с 14.1 процентни пункта.

През 2019 г. в област Кюстендил относителният дял на бедните мъже спрямо линията на бедност е 26.0%, а на жените - 31.6%. Тя е сред областите в страната с относителен дял на мъжете, живеещи в риск от бедност, по-малък от този при жените, като Габрово, Русе, Смолян, Ямбол, София, Хасково и други. В осем области - Силистра, Видин, Враца, Кърджали, Велико Търново, Монтана, Пазарджик и Благоевград, относителният дял на бедните мъже е по-голям от този при жените.

Оценките на бедността в област Кюстендил през 2019 г. в зависимост от типа на домакинството показват, че бедността е концентрирана сред едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години, домакинства от едно лице - жена или мъж. Сред едночленните домакинства рискът от бедност при мъжете (44.4%) е с 6.0 процентни пункта по-нисък отколкото при жените (50.4%). Най-голямо нарастване на риска от бедност през 2019 г. в сравнение с 2018 г. се наблюдава при домакинствата от едно лице - жена и едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода sj2

FACEBOOK