Църквата уникат в Долен тъне в разруха, гъби никнат по иконите

снимки: infomreja.bg и www.bulgariatravel.tv

Инициативната софиянка Юлия Дилова, която  е една от първите след 1989 г. закупили стари къщи в културно-историческия резерват в сатовчанското село Долен, заедно с двамата художници, известни повече в чужбина отколкото в родината си - Росен Ряшев-Рошпака и Тодор Маринов, поеха  инициативата за осигуряване на средства за реставрирането на изоставената от години уникална църква в село Долен. Тримата ентусиасти решиха при гостуването си в селото да призоват жители на община Сатовча, бизнесмени, хора на изкуството от цялата страна и служители на Светия Синод да помогнат за реставрирането на старата духовна обител.

Така Юлия Дилова, която е съучредител на Гражданско движение „Долен”, преди дни депозира искане до Неврокопския митрополит Натанаил да посети лично църквата „Свети Николай”, за да се убеди, че храмът се нуждае от спешен ремонт и реставрация на уникалните икони, за което са необходими средства.

До момента все още няма никакъв отговор от митрополит Натанаил и Българския православен център. В искането си Дилова моли за бързата реакция и на православния център. Разчитаме на дарения и от месни жители на Долен, българи патриоти от общината и цялата страна и хора на изкуството, които посещават китното село през всички сезони на годината, заяви Юлия Дилова.

Потретесени сме и в положителния, и в отрицателния смисъл от видяното и преживяното в Долен през няколкото дни, през които изложихме наши картини в двор на къщата на Юлия Дилова –„ Хаджибожиковата къща”, и направихме незабравимо биенале за пръв път, но не и за последен, в историческия и културен резерват в село Долен, коментираха двамата художници Росен Ряшев-Рошпака и Тодор Маринов. Те обявиха, че са впечатлени от природата, уникалните гледки и историческото наследство в местността, но недоумяват защо църквата е занемарена и изоставена.

Никъде в България няма такава църква, на която таванът е покрит с дъски, а стенописите са изрисувани върху тях. За съжаление, това национално съкровище е оставено да се руши, видяхме гъби да растат по иконите, което свидетелства за престъпното отношение както на държавната и местната власт, така и на Българския правослевен център и на местните жители, въпреки че по-голямата част са мюсюлмани, смятат творците.

Църквата е строена с много мъки и доброволен труд на възрожденци, градили я нощно време, а денем турците рушали. Призоваваме колеги художници, бизнесмени и патриоти от цялата страна да обединим усилия въпреки кризата и да възстановим това уникално българско светилище, защото поколенията няма да ни простят подобна престъпна небрежност, казаха Румен Ряшев-Рошпака, Тодор Маринов и Юлия Дилова.

Църквата „Свети Николай” е най-старият християнски храм в Пиринския край. Тя е била отворена през 1837 г. Храмът е изографисан от майстори от Трявна, като и до днес в него се съхраняват оригинали от първите години на построяването й.

До миналата година покривът на храма бе полуразрушен, през който при дъждове и снегове църквата плуваше във вода и влага. След възстановянето на покрива обаче влагата в църквата остана, защото храмът почти не се отваря. Тук свещеник не идва, не се провеждат служби. Има само една възрастна жена, която държи ключа и отваря храма по желание на туристи, обясни кметът на селото Валентина Мицикулева. Според нея средствата, необходими за ремонта и реставрирането на иконите, няма да са никак малко, но ще се разчита на подкрепата на държавата, дарители и строители.

 

КОМЕНТАРИ

Миткова12:09 - 18.07.2012
През м.май 2012г. бях там, валеше проливен дъжд и от прогнилия дървен таван усилено течеше вода...дори и свещи нямаше в църквата...до такава степен всичко бе оставено на Божията Воля...а след нас дойде голяма туристическа група от Израел....Всеки истински българин и патриот в този момент едва ли би се почувствал ГОРД!!!! Църквата има нужда от помоща на всеки един от нас!!!
Код за сигурност, въведете кода ae5

FACEBOOK