Близо 16 млн. лв. за фермерите, претърпели загуби заради болести по животните

Снимка: Infomreja.bg

Допустими са разходи за закупуване на животни, предназначени за възстановяване на популацията

От днес стартира приемът по подмярка 5.2 „Инвестиции за възстановяване на потенциала на земеделските земи и на селскостопанския производствен потенциал, нарушени от природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“ от Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. Във връзка с установените в страната през последните години огнища на силно заразни болести по животни, подмярката е насочена към сектор „Животновъдство“, с цел повишаване на биосигурността. По този начин ще се предостави възможност на свиневъдни, птицевъдни, козевъдни и овцевъдни стопанства да преодолеят неблагоприятните икономически последици.

Подпомагането е за възстановяване от претърпени щети от остро заразни заболявания по свинете, дребните преживни животни /овце и кози/ и птиците. Общият размер на финансовата помощ по процедурата е над 15,6 млн. лв.

Допустими са разходи за закупуване на животни, предназначени за възстановяване на популацията в животновъдния обект (репопулация) и общи разходи, свързани с консултантски услуги по подготовка на проекта.

За  безвъзмездна финансова помощ могат да кандидатстват регистрирани земеделски стопани, които са собственици са или ползватели на животновъдни обекти, регистрирани по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност и са засегнати от силно заразна болест, довела до унищожаване на животни.

Максималният размер на финансовата помощ за един проект е близо 2 млн. лева, като няма изискване за минимален размер.

Проектните предложения се подават от кандидатите чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата 2020, на следния интернет адрес: http://eumis2020.government.bg/.

Кандидатите могат да се възползват от услугите на Националната служба за съвети в земеделието, която ще им окаже безвъзмездна подкрепа при подготовката на документите, необходими за участие в подмярката.

Крайният срок за подаване на проектни предложения по подмярката е 20 октомври 2020 г.

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода 3ax

FACEBOOK