България смаза Полша с 3:1 на Олимпиадата

снимка: Reuters

Волейболистите от националния отбор на България постигнаха много важна втора победа на Олимпийските игри в Лондон, съобщи sportal.bg. Възпитаниците на селекционера Найден Найденов надделяха над тазгодишния победител в Световната и един от основните фаворити за златото - Полша, с 3:1 (25:22, 29:27, 13:25, 25:23) във втория си мач от Група "А", игран този следобед пред над 11 000 зрители в зала "Ърлс Корт". По този начин българите взеха своебразен реванш за загубата си от "Дружина полска" на полуфинала на Световната лига в "Арена Армеец" с 0:3 гейма преди малко повече от три седмици.

Срещата започна напълно равностойно до 4:4, след което поляците дръпнаха с 6:4 след контраатака на Бартош Курек и ас на Збигнев Бартман. Първата техническа пауза пък, дойде при 8:5 за "Дружина полска" след грешка в атака на Тодор Алексиев. Последва блокада на Михал Винярски срещу Цветан Соколов - 9:5 и тайм-аут за Найден Найденов. Това даде ефект и България намали изоставането си до 7:9 след атака през центъра на Теодор Тодоров и блокада на Алексиев.

Българските момчета дори успяха да стигнат до равенство при 10:10 след блок на Тодоров и технична контра на Цецо Соколов и да дръпне с 13:11 след атака в аут на полския капитан Марчин Мозджонек и нова успешна атака на Соколов. Последва ново равенство при 14:14 след сервис в аут на Соколов и блокада на Пьотър Новаковски. Второто техническо прекъсване дойде при минимална преднина за българите - 16:15 след аут на Новаковски. Резултатът стана 18:16 след ас на Виктор Йосифов, което накара италианският наставник на Полша Андреа Анастази да вземе прекъсване. Въпреки това, разликата стана 20:17 след престъпване в атака на Збигнев Бартман. Преднината на България нарасна до 23:19 след блокада на Виктор Йосифов, след което спокойно взе гейма с 25:22 след мощен блок-аут на Тодор Скримов.

И втората част тръгна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България след успешна атака-пайп на Тодор Алексиев. Последваха атака на Збигнев Бартман и блокада на Бартош Курек и 9:8 за Полша, но веднага последва обрат и 11:9 за българите след технична атака на Тодор Скримов и два мощни аса на Цецо Соколов. Поляците моментално изравниха при 11:11 след поредна атака на Курек и блокада на разпределителя Павел Загумни и даже дръпнаха с 12:11 след контра на Курек предшествана от невероятно спасяване на Бартман. Прекъсването, което взе Найден Найденов, даде ефект и "лъвовете" си върнаха предимството при 14:12 след атака през центъра на Виктор Йосифов последвана от успешни контраатаки на Цецо Соколов и Тошко Алексиев.

Втората пауза пък, дойде при 16:13 за момчетата на Найден Найденов след грешка от сервис на Бартош Курек. Въпреки усилията на Полша, разликата се запази до 18:15 след мощен блок-аут на Соколов и страхотен блок на Теодор Тодоров. Последва равенство при 18:18 след две атаки на влезлия като резерва Михал Кубиак и една на Бартош Курек, след което "Дружина полска" дори поведе с 19:18 след грешка при мрежата на българите. Играта продължи точка за точка до 21:21, след което България отново поведе с 22:21 след контра блок-аут на Тодор Скримов. Последва ас на Цецо Соколов и 23:21. Полските волейболисти съумяха да стигнат до 24:24 след атака на влезлия като резерва Якуб Ярош и силен ас на Бартош Курек. Поляците успяха да спасят още три геймбола, но в крайна сметка българските момчета измъкнаха трудно гейма с 29:27 след атака през центъра на Теодор Тодоров и контра на Тодор Скримов.

В началото на третия гейм Полша поведе с 3:1 след блокада на Бартош Курек и грешка на Тодор Скримов, но веднага последва равенство при 3:3 след грешки на Курек и Збигнев Бартман. Поляците веднага си върнаха преднината при 5:3 след блок-аут на Пьотър Новаковски и ас на Бартман. До първото техническо прекъсване резултатът стана 8:4 за тазгодишните победители в Световната лига след задържана топка в защита на Цецо Соколов и ас на Курек.

Българите намалиха разликата до 8:10 след две атаки в аут на Михал Кубиак и Бартош Курек, но полският тим веднага си върна преднината при 12:8 след успешна атака на Бартман и ас на Кубиак. До втората пауза разликата леко нарасна до 16:11 след успешна контра блок-аут на Кубиак. Последваха нов ас на Курек и контра през центъра на Новаковски и 18:11. Предимството на Полша стана 21:13 след атака в аут на влезлия като резерва Николай Пенчев, след което възпитаниците на Андреа Анастази без проблеми затвориха гейма при 25:13 в своя полза след няколко грешки на българите и контраатака на Збигнев Бартман и намалиха изоставането си на 1:2.

Четвъртата част стартира добре за българите, които поведоха със 7:4 след успешна контраатака на Цецо Соколов, ас на разпределителя Георги Братоев и отлична блокада на Тодор Алексиев. Въпреки тайм-аута за Андреа Анастази, техническото прекъсване дойде при 8:4 за България след нов ас на Георги Братоев. Разликата продължи да расте до 12:7 след нов ас на Цецо Соколов.

Българските момчета запазиха преднината си до 16:11 след поредна мощна атака на Соколов. Последваха атака и блокада на завърналия се в игра Михал Винярски и блок на Збигнев Бартман - 16:14 и тайм-аут за Найден Найденов. Въпреки това, "Дружина полска" съумя да изравни при 17:17 след контра на капитана Марчин Мозджонек и блокада на Бартман. Равенството се запази до 19:19, след което България дръпна с 21:19 след след поредна атака на Цецо Соколов и пусната топка на Георги Братоев. Българските момчета успяха да запазят крехката си преднина и спечелиха гейма с 25:23 след бърза атака през центъра на Виктор Йосифов, а с това и мача с 3:1. /sportal.bg/