"Активни потребители": Едва 14% от дезинфектантите са качествени

Снимка: Infomreja.bg

Като цяло, само 3 (14,3% от изследваните) търговски марки съответстват напълно на изискванията на СЗО за концентрация на алкохол

Вече близо 2 месеца България се намира в условията на епидемия от новия коронавирус (SARS-CoV-2). Това промени коренно ежедневието на всички. На първо място хората са принудени да спазват редица ограничения за предотвратяване на заразяването с вируса. Най-важните индивидуални мерки според Световната Здравна Организация (СЗО) е поддържането на висока лична хигиена, включително постоянното миене и дезинфекция на ръцете. Персоналната хигиена е най-важния противоепидемиологичен фактор и е по-ефикасна от носенето на лицеви маски и предпазни облекла и/или ръкавици.

Защо индивидуалната хигиена е важна?

Предаването на коронавируса се осъществява най-малко по три начина: въздушно-капков, чрез заразени повърхности и фекално-орален. Трудно е да се каже кой е основен, но статистически хората могат най-често да контактуват с вируса посредством замърсени повърхности. Такива са всички битови предмети, повърхности в общите помещения (брави, врати, бутони, перила и др.), банкнотите и монетите, стоките в магазините и изобщо всичко до което се докосвате в околната среда. При допир с ръцете вирусите остават по тях и при съприкосновение с лицето се осъществява акта на заразяването. Докосването на лицето, дори при трениран лабораторен персонал, е инстинктивно и се осъществява десетки пъти на ден. Вирусът навлиза в човека чрез лигавиците на устата, носа и очите. Подобно е фекално-оралното предаване в домашните и обществените тоалетни.

За да се прекъснат 2 от трите начина на разпространение на инфекцията е необходимо постоянно миене и дезинфекция на ръцете. Тази мярка е и основната препоръка на СЗО към населението. В контролируеми болнични условия правилното прилагане на индивидуалната хигиена на ръцете е доказано способна да намали в пъти разпространението на инфекциите.

Поддържане на чистотата на ръцете

Това става чрез миене и дезинфекция. Двете техники силно намаляват количеството на микроорганизмите, но разбира се по-ефикасна е дезинфекцията. При миенето се използват обикновени и/или антибактериални сапуни и препарати с повърхностно активни вещества и вода. Те отстраняват/отмиват или убиват бактериите и вирусите. В много случаи миенето на ръцете е достатъчна базова мярка за лична хигиена. В условията на епидемия обаче дезинфекцията дава по-голяма сигурност. Освен това дезинфекцията може да се прилага на места където няма мивки и течаща вода което е допълнително предимство. Кога се налага миене и дезинфекция на ръцете:

1. В домашни условия в повечето случаи е достатъчно измиване на ръцете при следните случаи:

  • преди и след ползване на тоалетна;
  • преди приготвяне на храната;
  • след консумация на храна;
  • след разопаковане на покупките от магазина;
  • при прибиране вкъщи от работа, пазаруване или други поводи;

2. На обществени места обикновено е препоръчително ползването на препарати за дезинфекция:

  • преди и след влизане в магазини, аптеки, банки и други затворени обществени места;
  • преди и след ползването на тоалетни;
  • преди консумацията на храна;
  • след използване на обществен транспорт;
  • преди слагане и махане на лични предпазни средства като лицеви маски и ръкавици;
  • след извършване на работа характеризираща се с допир до оборудване и стоки;
  • след продължителен престой на обществени места и докосване на врати, брави, перила и други предмети от околността;

Ето и някои важни хигиенни предупреждения, които трябва да знаем:

Повечето препарати за дезинфекция нямат измиващо действие. Затова ако ръцете ви са видимо замърсени първо трябва да ги измиете с вода и сапун, да подсушите и ако се налага или желаете след това да използвате препарат за дезинфекция;

Постоянното носене на ръкавици не е ефикасна противоепидемиологична мярка. С ръкавиците може да принесете до лицето си вируси както с ръцете. Ако избирате да носите ръкавици те трябва или периодично да се подменят, или ръцете облечени с ръкавици да се мият и дезинфекцират също толкова често. Не забравяйте, че продължителното носене на ръкавици може да има странични ефекти увреждайки кожата;

Мнозина търговци предлагат антибактериални сапуни и измиващи препарати. В общия случай тяхното дезинфектиращо действие не е гарантирано и те рядко имат съществени предимства пред обикновения сапун. Използването на антибактериални сапуни НЕ ЗАМЕСТВА дезинфекцията.

Какво представляват препаратите за дезинфекция на ръце

Най-общо те са базирани на алкохоли. Съгласно Световната здравна организация (СЗО) и Европейския център за превенция и контрол на болестите (ЕЦПКБ) в препаратите за дезинфекция на ръце се влагат етилов алкохол, пропанол и изопропанол. Те са най-ефикасните и безопасни химикали позволяващи ефективна редукция на патогените, включително коранавируса. Алкохолите влияят върху белтъците на микроорганизмите. Те водят до денатурация на протеините което убива патогените. Препоръките на СЗО и ЕЦПКБ показват, че най-ефективната концентрация е 70% (тегло/тегло). Интересна подробност е, че алкохолите не са регулирани от европейското законодателство – Biocidal Products Regulation (528/2012), което е бюрократичен парадокс.

Освен алкохолите в търговските препарати се влагат и други активни вещества. Това най-често са chlorhexidine, hexachlorophene, quaternary ammonium compounds (например бензалкониев хлорид), povidone-iodine, triclosan и др. Обикновено изброените съединения усилват дезинфектиращия ефект на алкохолите. В някои случаи те имат остатъчно действие и удължават с часове активността на препаратите. Наобратно, част от активните вещества могат да предизвикат дразнене или дори увреждане на кожата и затова те се използват главно в продуктите за професионална употреба, например за медицински цели.

Друга задължителна съставка са протекторите предпазващи кожата от дразнене и изсъхване. Най-ефикасен и евтин вариант е влагането на глицерол, който е препоръчан и от СЗО. Някои търговци добавят и други вещества с подобна функция – различни растителни масла, животински мазнини, екстракти от растения, парфюми и аромати. Ползата от тези добавки не е доказана, но пък някои от тях може да причинят вреда на потребителите. За да подобрят търговския вид и за по-голямо удобство при използване на пазара се предлагат и препарати за дезинфекция под формата на гелове.

Проучването на Активни потребители

След като в началото на епидемията от търговската мрежа се изчерпаха спирта и препаратите за дезинфекция с времето ситуацията претърпя положителен обрат. Пазарната икономика се задейства и дрогериите и аптеките бяха залети от разнообразни продукти за хигиена, включително за дезинфекция на ръце. Такива препарати вече се предлагат масово и в обекти, които преди кризата рядко продаваха подобни продукти като бензиностанции и супермаркети. Скоростната поява на толкова много марки поражда обаче опасения за качеството, особено на произведените от малки и неизвестни компании, които тепърва създават нови продукти и навлизат на пазара.

Целта на настоящия проект на Активни потребители е да се проучи и тества основни аспекти на качеството на предлаганите в магазините препарати за дезинфекция на ръце. Търговските марки са сравнени по информацията поднесена на етикетите, включително и цената. Чрез лабораторни анализи е идентифицирано активното вещество на всеки продукт, и определена неговата концентрация. По-подробно методологията е представена в карето „Как тествахме“.

Информацията от етикетите

В изследването са включени 21 търговски марки. Описания на продуктите, както и резултатите от анализите са представени в таблицата. В поднесеното на етикетите са установени редица пропуски. При един продукт, с наименованието Dettol, не е изписан производителя. При същия са „пропуснали“ и активното вещество. При други 6 препарата отсъства информация за концентрацията на активното вещество. Празнини има и при описанието на помощните съединения. В 6 продукта те отсъстват. При 2 търговски марки не са поставени задължителните надписи и пиктограми за опасност (риск от запалимост). Ако обобщим, само при 8 от 21 продукта етикетите поднасят достатъчно информация на потребителите.

От етикетите се вижда, че в препаратите са вложени много помощни вещества. Това са най-вече различни растителни масла и екстракти, както и парфюми и ароматизанти. Те не оказват влияние върху способността за дезинфекция, а целят по-скоро подобряване търговски вид на продуктите – например външен вид, аромат, консистенция и т.н.

Интересна информация се получава от анализа на цените. Ако се преизчисли цената за 1 литър се виждат огромни разлики при различните продукти. Тя варира от 15 до 259 лева за литър! Няма ясна корелация между цена и качество, ако то е измерено в концентрация на алкохола. Някои от евтините продукти съответстват на критериите за дезинфектанти за ръце. Обратно, при скъпи марки се установява недостатъчна концентрация на алкохол, но пък се набляга на присъствието на безмислени добавки от масла и парфюми.

Лабораторните анализи

При всичките 21 търговски марки посредством хроматография е определена концентрацията на алкохолите. Идентификацията на активните бази показва, че с две изключения, в препаратите за дезинфекция на ръце се влага етилов алкохол. При марката Denk mit е добавена втора активна база пропанол, а в Biotrade maxi protect присъства бензалкониев хлорид. Съобразно изискванията на СЗО и ЕС етиловия алкохол е правилен избор за дезинфекция на ръцете.

Основен критерий за качеството на търговските продукти е концентрацията на активната база, т.е. спирта. Съгласно изискванията на СЗО и ЕС в препаратите за дезинфекция на ръце трябва да има 70 тегловни или 80 обемни процента етилов или пропилов/изопропилов алкохол. Това не е изпълнено при мнозинството от продуктите на нашия пазар. Само при 3 от 21 препарата се установява концентрация на алкохола от 70% (маса/маса). Това са марките Clean hands gel, Бочко и Biotrade maxi protect. При 16 препарата измереното количество на алкохола е в диапазона от 50 до 69,9%. Това означава, че способността им да убиват микроорганизмите е по-малка в сравнение с оригиналната рецепта на СЗО. При 2 препарата, Denk mit и Steriman Gel, стойностите измерени за етанол са под 50%. В таблицата те са маркирани с жълт и червен цвят. Концентрацията на алкохола в тях не е достатъчна за дезинфекция и те не би трябвало да се използват за тази цел.

Като цяло, само 3 (14,3% от изследваните) търговски марки съответстват напълно на изискванията на СЗО за концентрация на алкохол!

Допълнително всичките 21 проби бяха анализирани за наличието на токсичния за хората метилов алкохол. През последните години върху неговата употребата за технически и медицински цели бяха наложени редица забрани. Например в течността за автомобилни чистачки, широко използвания в миналото метанол, беше редуциран до 0,5%. Относно препаратите за дезинфекция на ръце няма единен стандарт. В тях обаче е възможно, да се влага и не особено качествен спирт и затова има опасност от попадане на метилов алкохол. Резултатите от нашия анализ показват ниски нива на замърсяване с метанол. Само при една проба (Dettol) беше установена концентрация от 0,5% м/м метилов алкохол което е относително ниско и не може да предизвика интоксикация при външна употреба. При останалите препарати нивата са около 0,1% или по-ниско.

Извод

Дори да спазвате всички наши препоръки и предупреждения има голяма вероятност да се натъкнете на търговски препарати с понижена способност за дезинфекция на ръцете. Затова не се предоверявайте на препаратите. При възможност първо измивайте ръцете със сапун и течаща вода, и използвайте дезинфекция само ако нямате възможност за миене. Най-добрия препарат за дезинфекция на ръце може да си направите сами по рецептата на СЗО. Всички компоненти за тази рецепта са достъпни в аптеките. В краен случай може да използвате чист спирт (96%) като не забравяйте, че при дълготрайна употреба той изсушава кожата на ръцете!

Как тествахме?

В проучването участват: 21 марки закупени от магазини, аптеки и бензиностанции в София.

Закупуване на проби за изпитване: април 2020г.

Извършен е анализ на информацията предоставена от производителите и търговците на етикетите. Всяка опаковка е описана и фотографирана.

Препаратите са изследвани в акредитирана лаборатория в България. Пробите се подлагат на предварителна обработка. Във всяка от тях се идентифицира наличието на метанол, етанол, пропанол и изопропанол. Извършва се и количествен анализ на алкохолите. При анализите се използва аналитична техника наречена газова хроматография (GC/MS - gas chromatography with mass spectrometry detector). За корекция се прилагат вътрешни стандарти. Бензалконивият хлорид е идентифициран посредством качествен тест.

Съвети при избор на продукт:

  ● при закупуване на препаратите внимателно четете етикетите! Там трябва да пише изрично че препаратът е за дезинфекция на ръце! Задължително на етикета се предоставя информация за активната база. Това трябва да е етилов спирт (денатуриран алкохол), пропанол или изопропанол;

  ● в подобни опаковки често се предлагат препарати за дезинфекция или почистване на повърхности. Не ги използвайте за ръце! Не употребявайте за ръце препарати съдържащи водороден пероксид, силни киселини или основи или активен хлор. Те могат да наранят кожата;

  ● желателно е внимателно да прочетете и другите съставки на препаратите. Често производителите добавят масла или екстракти от растения, както и парфюми. Въпреки приятния аромат тези съставки могат при продължителна употреба да предизвикат нараняване на кожата или алергизиране. Избирайте простите компоненти препоръчани от СЗО – алкохоли, глицерин, вода;

  ● повечето от продуктите предлагани в търговската мрежа са гелове. Доказано е, че геловете имат по-слабо дезинфектиращо действие. Избирайте течните препарати;

  ● не употребявайте едновременно сапун и дезинфектант! При мръсни ръце първо измийте със сапун, подсушете и после нанесете препарата за дезинфекция;

  ● не забравяйте, че алкохолите са силно запалими! Не нагрявайте и не доближавайте до огън препаратите за дезинфекция;

  ● алкохолите в препаратите са силно летливи и лесно се изпаряват. След употреба затваряйте плътно опаковките.

Полезно!       

Инструкция за приложение на препаратите за дезинфекция на ръцете:

  ● подсушете ръцете с кърпа ако се налага;

  ● нанесете в дланта на едната ръка поне 3 милилитра от препарата;

  ● разтъркайте с двете ръце и втрийте препарата в кожата. Движенията са подобни на миенето на ръце;

  ● времето за обработка на ръцете трябва да е около 20 секунди;

  ● след обработката с препарата не изплаквайте с вода и не подсушавайте с кърпи или по друг начин.

Ако използвате малка туба и флакон не забравяйте да нанесете от препарата и по тяхната повърхност и след употреба да затворите капачката.

ЦЯЛОТО ИЗСЛЕДВАНЕ ВИЖТЕ ТУК

 

КОМЕНТАРИ

Няма добавени коментари.

Код за сигурност, въведете кода i2d

FACEBOOK